Uudised

Värskes ajakirjas Pere ja Kodu: Hendrik ja Maria Toompere uue beebi ootuses, Saara Kadaku kodune elu, Helen Randmetsa mehine pere, Mihkel Raud lastele vähemuste seletamisest

Toimetas Kerttu Jänese 08.10.2017, 22:12

Värskes numbris: kes ootab beebit ja kellel on tita juba käes? 

Maria ja Hendrik Toompere on ühte meelt, et abielu muudab pereelu lihtsamaks. “Nii mõnus ja kerge tunne on, kui oled otsustanud ühe ­inimesega lõpuni koos olla! Eriti suur väärtus on see lastele,” usuvad mõlemad.

Saara Kadak. “Palun ära hakka sina selliseks emmeks, kes passib titega ainult kodus ja kuskil ei käi!” ütles mulle sõbranna, kui veel rase olin. Ja kuidas läinud on?

Merle Liivak. Kes on selles lahingus olnud, sel ei teki mõtet, et näitaks teistele näpuga ja pööritaks silmi...

Mihkel Raud. Jalutasin Kadriorus, tuttav õpetaja jalutas vastu, rääkisime sellest ja teisest, õpetajate palgast ja muust, ning siis pööras ta oma pruunid silmad minu poole ja küsis: “Aga kuidas ma ikkagi seletan lastele, et osa inimesi on neegrid?” Jäin tummaks.

Kui lapse sõbral on kaks ema. Lastele tekitavad samast soost vanemate puhul küsimusi hoopis teised asjad kui täiskasvanutele. Ka vastus, kuidas lastele asju seletada, on lihtsam, kui arvata võiks.

Kui palju lapsi aiarühmast kutsuda ja kuidas teha lapse hällipäev võimalikult meeldejäävaks? Mida kinkida? Mis summas?

Iga vanem püüab oma järglase andeid ja huvisid toetada nii, et see lapsele edasises elus edu ja õnne tooks. Kas liikumis­treening on väikelapsele vajalik?

Mustvalgelt öeldes tunneb õpiraskustega lapse ära sellest, et tal on raske õppida. Tegelikult võivad õpiraskused avalduda mitmel tasandil ja mitmel moel.

Kui Eliis esitas 8. klassi loovtööks päeviku oma haigestumisest anoreksiasse ja haiglas veedetud kuudest, sai sellest nii lähedastele kui koolikaaslastele rabav ja ühtaegu valgustav lugemine. Paljud ütlesid, et neist asjust on vaja rohkem rääkida.

Reformierakonna poliitik Kristen Michal ja tema elukaaslane Evelin Orasarmastavad kirglikult tennist mängida, kuid nende kooselu tundub olevat nagu täiuslikult kerge pingpong. Tõsi, minutite asemel on see kestnud juba 20 aastat.

Vanemluse üks raskemaid proovikive on konfliktid lastega. Need on olukorrad, kus tunneme end kummipaelana pingule tõmmatuna, mil ükski tarkus enam ei toimi. Olukord päädib inetu karjumisega.

Lapsepuhkusele jääjad soovivad tavaliselt töömõtted mõneks ajaks ­varna riputada. Ent mõni hakkaja otsustab lastega kodus olemise kõrvalt teha karjääris kannapöörde ning hakata hoopis ettevõtjaks.

Paljud autoomanikud saaks oma igapäevased toimetused tehtud ka ilma autota, kuid nad eelistavad mugavust. Samas leidub noori peresid, kes on otsustanud sõidukist loobuda – ja nad on oma valikuga rahul.

Kuidas toimida, kui on soov soetada ühist vara enne abiellumist? Millised on abieluga kaasnevad varalised õigused ja kohustused?

Kuveidis on elustiil perekeskne ja rahulik, kuid kliimat mahedaks pidada ei saa kohe kuidagi. “Juulis mõõdeti meil 63 kraadi sooja. See on tänavu ­kõrgeim temperatuur inimasustusega paigas,” ütlevad Sten ja Anna von Kühn.

Näib, et isad kipuvad kujutlema, et armastust laste ja pere vastu näitab eelkõige kõva töötegemine ja perele raha teenimine. Kuid kontorist või ehitusplatsilt ei jõua armastus lapseni – isa, kes suurest hoolimisest muudkui tööd rügab, pole ju kodus, lapse lähedal.

Tartu pole kunagi olnud nii mitmekülgne ja elamusterohke kui praegu: ­kohvikud ja muuseumid, tänavakunst ja päris kunst. Seepärast luba end viia väiksele visuaalsele tuurile ülikooli­linna. Siin on, mida avastada.

Laps on küll täidlane, kuid rõõmsameelne ega näe oma kaalus probleemi – kas muret polegi? 

Oma 13aastase poja Mattisega tegin läbi inimeksperimendi, mis tõestab, et päike on parim D-vitamiini allikas.

Rühiprobleemid saavad enamasti alguse lapsepõlves. Kõver selgroog ja eri kõrgustel õlad pole aga mitte lihtsalt iluviga, vaid võivad tekitada kogu elu kestvaid terviseprobleeme.

Beebi unevajadus võib muutuda üleöö. Kuidas aru saada, et uneplaan on muutumas ja mismoodi lapsele sel perioodil toeks olla?

Laura Koert tunnistab, et temagi on ajaviiteks vaadanud TLC telekanalilt sarja “Ma ei teadnud, et olen rase” ning pead vangutanud: no kuidas on ometi võimalik, et enda teadmata rase oled! Nüüd ütleb tema kogemus, et asjata lõõpis...

Austan iga inimese seisukohta, kuid tunnen vajadust sõna sekka öelda, kui lapsevanemad esitlevad eneseohverdamist kui suure armastuse näitajat,” kirjutab Laura Vesiloik, varsti kolmeseks saava Lenna ja kaheksakuuse Nora ema.

Bulgaaria on lastega päikesereisiks suurepärane sihtkoht: soodne, kauni looduse ja rikka kultuuriga. Meie pere koos sõpradega pikendas suve kuuma päikese all Kuldsetel Liivadel.

Tartumaal asuv Jänese talu on alalõpmata täis muusikat, nalja ja naeru. Selle eest hoolitsevad muusikust perenaine Marion Strandberg ja tema näitlejast abikaasa Priit. Eks tütar Elisabethki lisa oma osa.

Tondijutud ja kollihirm on väikeste tegelaste värvilise maailma loomulik osa. Lõbusad koletised aitavad ­pimedasse sügisesse ootamatul moel rõõmu tuua.

Menubändi Nexus kunagise liikme Helen Randmetsa mehine pere sai suve hakul täiendust. Vanemad vennad on pesamuna rõõmuga vastu võtnud ja nunnutavad teda igal võimalusel.

Loe mugavalt meie DIGIAJAKIRJA Seal on kättesaadavad ka arhiivilood!

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse