Uudised

Merle Liivak: „Kõik on umbes ja kuhjub ja veab, kui vahel üldse sõba silmale saad.“

Pere ja Kodu 08.03.2018, 16:17

“Ma ei saa aru, miks need emad hädaldavad, et neil on nii raske!? Saagu hakkama,” pahandas meessugulane. Muigasin, võtsin beebi ja jätsin ta kuueks tunniks oma kahe teise lapse seltsi, kirjutab Merle Liivak Pere ja Kodus.

“Ikka väga raske on kasvatada last, kui sul puudub toetav sugulastering,” ohkas üks meestuttav, kellega sattusime kohvikus naaberlaudade taha istuma. “Laps ripub siis päevad­ läbi sinu küljes: mul on igav, vaata seda, teeme seda!­­ ­Neid ei saa ju tänapäeval õuegi saata. See ajab hulluks. Ja niisama sõpradele ei vii ju last suvalisel hetkel hoida.”

Eks vanavanemad on need, kes saavad kõige enam toeks olla. Nad on lähim sugulastering, kel lastega vereside ning keda iga laps oma ellu vajab. Kasvõi selleks, et saada osa küpsemast elukogemusest ning teha asju, mida vanemad igavapäevaelu nõudmiste tõttu puhtfüüsiliselt ette võtta ei jõua. Armastusest rääkimata. Aga vanavanem elab teises linnas ja käib tööl. Vahel ei pruugi ta endas üles leida vanavanema kutsumust. Vahel ei oska vanavanem mõista, millist abi temalt tegelikult vajatakse. Et see ei ole nõuanne stiilis “meie omal ajal kasvatasime lapsi ikka nii”, vaid armastavad abikäed seal, kuhu kurnatud ema või isa omad ei ulatu.

Soomlastel on väikelaste kasvatamise perioodile nimigi antud: ruuhkavuodet. Otsetõlkes kõlab see: ummikuaastaid. Kõik on umbes ja kuhjub ja veab, kui vahel üldse sõba silmale saad. Miks on tänapäeva noortel emadel ja isadel nii rajult raske? Mis takistab neil rõõmu tundmast tuhandest pisiasjast? 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse