Pere ja Kodu

6 NIPPI, kuidas beebi toidu ja kiigutamiseta tuttu saada

Pere ja Kodu 11.03.2018, 16:47

Alates esimese eluaasta lõpust saab last turvaliselt uinuma õpetada, ilma et teda peaks selleks tingimata toitma või kiigutama. Jälgi vaid neid kuute soovitust.

1. Hakka paar tundi enne magamaminekuaega õhkkonda rahulikumaks sättima. Lülita välja teler ja arvuti, loobuge liikumismängudest, rääkige lugusid.

2. Loo igal õhtul sama magamaminekurutiin. Alustage ühel ja samal ajal ja olge oma järjepidevuses rahulik. See aitab lapsel kindlaks sättida oma bioloogilist kella – ta hakkabki samal ajal uniseks jääma ja tal on kergem uinuda. Enamikul väikelastel on kõige lihtsam magama jääda kl 18.30 ja 20 vahel.

3. Tee magamistuba mõnusaks kohaks – pane põlema hämar valgus, luba kaisuloomi, kasuta lemmiktegelastega voodiriideid. Kui laps soovib, paku talle kerge näks enne hambapesu – ilma suhkruta! – , kuid lase see süüa laua taga. Rõhuta, et ta on nüüd suur – võib küll soovi korral veel pudelist oma õhtuse piima juua, kuid siis peseme hambad ja pudel voodisse kaasa ei tule.

4. Käige iga päev õues – see on parim unerohi igas eas lapsele.

5. Räägi lapsele, mis teda ees ootab. Näita kaisuloomade peal, kuidas need ise magama jäävad. Võid korrata mõnd rahustavat mantrat, näiteks: „Kui on pime, siis me magame, kui valgeks läheb, ärkame ja näeme jälle üksteist.“

6. Liigu edasi aeglaselt. Alusta sellest, et hoiad last põlvedel, kuni ta uinub – mitte tema kõrval lebades, vaid istudes. Võid seda aega kasutada mediteerimiseks. Kui laps on selle selgeks saanud, on järgmine samm õppida uinuma nii, et tema on voodis ja sina hoiad ta kätt. Järgmine samm: istud ta kõrval, kuid ei hoia enam kätt. Seejärel istud aina kaugemal, kuni lõpuks oled magamistoa ukse taga. Võid kuulata vaikselt muusikat, lugeda või mediteerida. Kui laps tahab voodist tõusta, kordad talle monotoonselt: on uneaeg, palun heida pikali. Teine variant on liikuda vaikselt hämaras toas ringi, pannes kokku pesu jms, kuni laps uinub.

Võtke vastu otsus, mis teie perele sobib ja liikuge eesmärgi poole aeglaselt, kuid järjekindlalt.