Pere ja Kodu

Kuidas LUTIST lahti saada?

Pere ja Kodu 11.03.2018, 17:38

Värskel lapsevanemal on luti kohta kaks üsna olulist küsimust. Kas ma tahan, et laps hakkaks lutti kasutama? Kui olen otsustanud luti kasuks, siis millal olen valmis lapse sellest võõrutama? 

Meie perre tuli lutt suurte raskuste ja dilemmadega. Teadsin juba enne lapse sündi, et ei soovi talle lutti anda. Ent esimene kingitus, mis toodi, oli lutt. Õnneks ei olnud laps nõus seda suus hoidma. Ta isegi oksendas mõned korrad selle peale. Kui laps sai kuuekuuseks, ei jaksanud ma aga enam ta imemisisusid rinda andes täita. Nõustusin siis proovima. Mu emal õnnestus lapsele lutitamine selgeks teha ning elu läks palju rahulikumaks.

Kui laps oli aasta ja kahekuune, võõrutasin ta rinnast ja otsustasin, et kuu pärast võõrutan ka lutist. Kui see päev kätte jõudis, rääkisin abikaasaga plaani läbi. Plaan seisnes selles, et viskame ära kõik lutid, et ei tekiks soovi lapse tujudele järele anda. Öösel, kui laps lutti nõudis, ­rahustasin teda paitades või sülle võttes. Ja võõrutamine õnnestus üle ootuste lihtsalt.

Nipid lutist loobumiseks:

1. Kui last millestki võõrutad, harju kõigepealt ise selle mõttega.
2. Võõruta järk-järgult, s.t vähenda juba varem luti tarvitamist ja ära anna lapsele iga piiksatuse peale lutti kätte.
3. Lõpliku võõrutamisega on hea algust teha vahetult enne nädalavahetust (näiteks reedel), kui mõlemad vanemad on kodus ja saavad nutvat last öösel kordamööda rahustada.
4. Viska kodust ära kõik lutid, et ei tekiks endal ­kiusatust alla anda.
5. Tee lapsega koos selliseid asju, mis panevad ta lutti unustama (meie näiteks viibisime palju õues ja mänguväljakutel ning toas olles püüdsime lapsega veelgi rohkem tegelda, et tal ei tuleks lutt meelde).